Про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами

Досудове та судове провадження

Цивільне судочинство

Суть

Нотаріус відмовив спадкоємцю у видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно та земельну ділянку, оскільки у свідоцтві про народження заявника замість прізвища матері вказано прізвище, яке є дівочим прізвищем матері заявника.

Розв'язання

Факт родинних відносин між фізичними особами встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника, у тому числі, право на спадщину.

Складність отримання письмових доказів у цій справі була обумовлена зберіганням документів, що підтверджують родинні зв’язки між особами, в архіві Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, яка на сьогоднішній день є територією, тимчасово окупованою Російською Федерацією.

Лист Верховного Суду України від 01.01.2012 «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз’яснює положення цивільно-процесуального законодавства у питаннях вирішення справ про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

На підтвердження факту родинних відносин до заяви можуть додаватися такі документи та докази:

1) докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб);

2) довідки органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану;

Так, у листі зазначено, що на підтвердження факту родинних відносин до заяви можуть додаватися і докази у вигляді пояснень свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.

У зв’язку з цим основна доказова база на підтвердження факту родинних відносин між фізичними особами ґрунтувалася на показаннях свідків.

Висновок

На підставі наданих суду доказів у вигляді показань свідків, заяву позивача про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами було задоволено.

Слід також зазначити, що Верховний Суд України у своєму листі, який наведений вище, зазначає: перелік документів та доказів, що додаються до заяви про встановлення факту родинних відносин, – не є вичерпним.